Pohľad cez holistické okuliare

Pohľad cez holistické okuliare

Čo je vašou prvou myšlienkou, ak vás jedno popoludnie náhle rozbolí koleno a bolesť neustupuje ani na druhý deň? Pravdepodobne si poviete, že vaše koleno nefunguje a treba s ním niečo robiť. Predtým než sa rozhodnete vyhľadať profesionálnu medicínsku pomoc, zájdete najprv do lekárne a kúpite si nejakú „masť na boľavé koleno“, prípadne siahnete do domácich zásob liekov proti bolesti.

Symfónia pohybu

Koleno je však súčasťou väčšej štruktúry, vášho tela a to funguje ako CELOK. Fyzikálne zákonitosti ťahu a tlaku vytvárajú rovnováhu tohto celku, koleno nevynímajúc. Navyše tento celok je živý organizmus, kde žiaden zo systémov (pohybový, nervový, tráviaci, kardiovaskulárny…) nefunguje samostatne a nezávisle od ostatných systémov. V našom tele nie je žiadne voľné miesto. Nevyzerá ako obývacia izba, kde je v jednom rohu kreslo a v druhom rohu stolík. Všetky anatomické štruktúry sú navzájom prepojené. Ak pohneme jednou časťou tela, prejaví sa to vo väčšej či menšej miere vo všetkých ostatných častiach. Na nádychu sa podieľa celé naše telo, nielen trup. Vedeli ste napríklad, že pri každom nádychu sa naše obličky hýbu smerom dole a pri výdychu potom zase späť hore 4 až 6 cm? Každý nádych je fantastickou symfóniou pohybu.

Z jednej jedinej bunky

Naša predstava tela ako dokonalého prístroja zostrojeného zo súčiastok, však nie je celkom namieste. Ručičkové hodiny môžete ľahko otvoriť a vymeniť jedno ozubené koliesko bez toho, aby ste niečo poškodili. S našim telom to tak nie je, neboli sme „zostrojení“ doktorom Frankensteinom jednotlivých častí, ale vyrástli sme z jednej jedinej bunky. Táto bunka sa delila na viac a viac buniek dovtedy, kým sa nestala organizmom – ľudským telom. Rozdiel medzi kolenným kĺbom a žalúdkom nie je ten, že boli vyrobené na rozdielne funkcie, ale v tom, že sa bunky, neskôr tkanivá, pri vývoji začali špecializovať na iné funkcie. Ale o tom nájdete viac v ontogenéze.

Vývoj a vplyv vonkajšieho prostredia

V snahe pochopiť holizmus v prístupe k ľudskému telu však nestačí hovoriť len o prepojenosti, či neoddeliteľnosti jednotlivých častí tela. Ten istý organizmus, ktorý vznikol delením a špecializáciou buniek sa vyvíjal aj v závislosti od vonkajšieho prostredia. Naše funkcie by sa nevyvinuli, ak by sme vyrastali v prostredí bez svetla, gravitácie, zvukov, atď. A ani v prostredí, kde by sme sa kvôli získaniu výživy nemuseli pohybovať. V neposlednom rade ani v prostredí, kde by sme neboli nútení komunikovať s ostatnými. Všetky tieto aspekty majú spoločný prienik a tým je POHYB.

Pohyb je podmienkou všetkých našich vitálnych funkcií, ale aj podmienkou nášho sociálno-spoločenského fungovania. Telom okrem iného aj komunikujeme a to nielen rečou, ale aj neverbálne, našim pohybom a postojom. Dokonca aj keď komunikujeme prostredníctvom nových technológií a nemusíme sa pohnúť z tepla a bezpečia našich domov. Na všetky informácie, ktoré príjmame, bezprostredne reagujeme našim pohybom, postojom, zmenou v dýchaní, či napätí v našich svalovo-fasciálnych štruktúrach.

Boľavé koleno

Ale poďme naspäť k boľavému kolenu. Ak je koleno súčasťou pohybového aparátu, neznamená to, že je oddelené od zvyšku toho kto sme. Ak je pohyb súčasťou všetkých ostatných aspektov našej existencie (trávenie, dýchanie, komunikácia…), tak to platí aj opačne. To znamená, že pri bolesti kolena nestačí konštatovať, že je poškodené alebo preťažené a nestačí len „liečiť“ jeho bolestivosť, či už medikamentózne alebo odpočinkom (aj keď pravidelný odpočinok a revitalizácia sú nepochybne potrebné). Dôležité je zohľadniť všetky ostatné aspekty, ktoré koleno nielen ovplyvňujú, ale sú jeho súčasťou a to nielen oddelene, ale vždy vo vzájomnej prepojenosti.

Záver

Na záver, naše koleno teda nie je len súčasťou kráčania alebo posilňovania vo fitku (ktoré bez asistencie odborníka, zdraviu veľmi často nepomáha). Naše koleno je súčasťou všetkého toho, čo robíme, čo jeme, ako dýchame, ako sa pohybujeme, čo prežívame, aj ako sa pohybom vyjadrujeme. Teda je súčasťou toho celku, ktorý považujeme za to, kto sme. Takýto pohľad pri liečbe môžeme považovať za holistický.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *